Lidlist mereande ostes aitad kaasa ookeanide säilimisele

Küllap oled märganud Lidli poes osteldes, et paljudel korvi sattuvatel toodetel on erinevad märgised. ASC, V-Label – mida need kõik tähendavad? Kõik sellised märgised on olulise tähendusega ja näitavad just seda, milliseid vastutustundlikke hankimismeetodeid Lidl kasutab. 

Teeme nüüd lühikese ülevaate, mida need kvaliteedimärgid tähendavad, mida võid leida Lidli toidutoodete siltidelt:

ASC

Kalade ja ookeanite kaitseks (ASC & MSC)

ASC (Aquaculture Stewardship Council), Eestis tuntud ka kui Vesiviljeluse haldusnõukogu, on sõltumatu mittetulundusühing, mis asutati 2010. aastal. ASC eesmärk on edendada säästvat kalakasvatust kogu maailmas ja minimeerida merekaubanduse keskkonna- ja sotsiaalset jalajälge. ASC märgis tagab selle, et sinu ostetud toode on vastutustundlikult kasvatatud, hangitud ja töödeldud.

ASC-märgis kuvatakse ainult nendel mereandidel, mis on sõltumatult hinnatud ekspertide poolt. Tootel olev ASC silt kinnitab, et kala ja mereannid pärinevad sertifitseeritud põllumajandustootjatelt, kes austavad keskkonda ja häid töötingimusi. Kui sa näed Lidli tootel ASC märgist, siis võid olla kindel, et see on valmistatud parimate standardite järgi. Toodete päritolu saab jälgida tootmise hetkest kuni poodidesse jõudmiseni.
 

MSC

MSC (Marine Stewardship Council) on sõltumatu mittetulundusühing, mis asutati jätkusuutmatu kalapüügi probleemi lahendamiseks ja mereandide varude kaitsmiseks tulevikuks. MSC kehtestab vastutustundliku kalapüügi standardeid. Kui ostad poest sinise MSC-märgisega toote, panustad meie ookeanide tootlikkuse kaitsmisesse ja tervisesse, ning toetad neid inimesi, kelle elatis sõltub ookeanis olevast. 

MSC põhieesmärk on tagada optimaalsed kalapüügitasemed, tõhus majandamine ja kalapüügi keskkonnamõju vähendamine. 
 

Fairtrade

Õiglased tingimused (Fairtrade)

Fairtrade'i ehk õiglase kaubanduse sertifikaat näitab seda, et põllumajandustöötajad ja -tarnijad toodete päritoluriikides saavad õiglast palka ja nad töötavad ohututes tingimustes. Nad suudavad kliimamuutustega paremini kohaneda ja nendeks ette valmistuda. Seda lubadust on kontrollinud ja kinnitanud sõltumatud eksperdid ja audiitorid.


Lidl teeb Fairtrade'iga koostööd kõigis oma tegevusriikides, et tagada selliste toodete nagu tee, kohvi, šokolaadi, puuviljade ja lillede kasvatamine ja töötlemine viisil, mis tagab päritoluriikides kõrged töö- ja keskkonnastandardid.
 

V-märgis

V-märgis

V-märgis (V-Label) on rahvusvaheliselt tunnustatud ja registreeritud tähis vegan- ja taimetoodete märgistamiseks. Standardiseeritud kriteeriumid ja korrapärased hindamised nii toote koostisosade kui ka tootmisprotsesside kohta tagavad, et V-märgis on kõrge mainega vegan- ja taimetoodete kvaliteedimärk. 

Mahetoote logo

Mahetoote logo

Euroopa Liidu mahetoote logo aitab tarbijatel mahetooteid leida ja põllumajandustootjatel neid üle kogu Euroopa Liidu turustada. Logo võib kasutada üksnes neil toodetel, mis sisaldavad vähemalt 95% ulatuses mahepõllumajanduslikke koostisosi ja vastavad ka ülejäänud 5% osas kindlatele meetmetele. Sama koostisosa ei tohi esineda nii mahepõllumajanduslikul kui ka mittemahepõllumajanduslikul kujul. 

Euroopa Liidu mahetoote logo kõrval peab olema esitatud ka kontrollorgani koodnumber ja tootes kasutatud põllumajandusliku tooraine kasvatamise koht.