The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
Brand Navigation
  1. Info klientidele
  2. Lidlist
  3. Karjäär
  4. Kinnisvara

Kuidas beebid kõnelema õpivad ja kuidas sa saad teda mänguliselt toetada?

Sinu beebi pole veel sündinud, kuid tema keeleline areng on juba alanud – see algab tegelikult juba emakas. Alates 22. rasedusnädalast kuuleb su beebi esimesi helisid, kuulab sinu häält ja tajub meloodiaid. Pärast sündi pole kaugel ka esimesed sõnad nagu „Is-si“ ja „Em-me“. Kuid enne, kui ta esimesi lauseid räägib, tuleb veel üsna kaua oodata.


Millal ja kui kiiresti beebid kõnelema õpivad, sõltub paljuski erinevatest teguritest. Sa saad oma väikest beebit keelelise arengu toetamiseks aidata, pakkudes talle mängulisi tegevusi, mis arendavad tema keelelist huvi. Siit leiad kasulikku teavet ja nõuandeid beebi vanusele vastavaks keele arendamiseks.

Mida vajab sinu beebi, et kõne õppida?

Sinu beebil on sünnist alates kõik vajalik, et keele omandamiseks valmis olla. Selleks on tal olemas diafragma, huuled, kognitiivsed võimed, keel, samuti kuulmine ja häälepaelad. Kõik lihased ja organid on üles ehitatud ja arenenud nii, et kõne õppimine on sinu armsakesele protsess, mis toimub mitmesugustes arenguetappides.

Millal hakkab beebi rääkima? Etapid kuni esimese sünnipäevani

Esimesed neli elunädalat

Sinu väike beebi nutab, kui tal on nälg, ta on väsinud või tunneb end ebamugavalt. Ta jagab seega juba oma tundeid. Vanemad saavad kiiresti aru, mis nende beebit hetkel vaevab. Esimese nelja elunädala jooksul suudab sinu päikesekiir juba eristada sinu rahustavat häälemeloodiat teiste häälte seast.


Teine kuu

Umbes kuue nädala vanuselt hakkab sinu beebi tegema oma esimesi hääli, mis ilmnevad koogamise ja kuristamisena. Seda nimetatakse ka esimeseks lalisemisfaasiks. Paljud beebid näitavad nüüd ka esimest teadlikku naeratust.


Kolmas kuu

Selles vanuses hakkavad beebid tegema esimesi kurguhelisid. Keel libiseb suus tagumisse ossa ja teadlik koogamine muutub lalisemiseks, kus on kuulda ka mõningaid R-häälikuid.


Neljas ja viies kuu

Sinu väike beebi valdab oma häält üha paremini. See on üks esimesi suuri verstaposte, kui beebi hakkab kõnelema, kuna ta kasutab nüüd oma häält teadlikult. Algab varajane monoloog, sinu beebi naerab ja kargleb rõõmust, hakates „jutustama“. Mõned lapsed on nüüd täiesti peatamatud, samas kui teised on tagasihoidlikumad ja teevad ainult aeg-ajalt mõningaid hääli.


Kuues kuu

Umbes kuuendal kuul algab teine lalisemisfaas, mis on juba üsna sarnane täiskasvanute kõnele. Beebi hakkab nüüd järjestama esimesi silpe – näiteks kõlab see nagu: „lalalalal“.


Seitsmes kuni üheksas kuu

Sinu beebi moodustab nüüd terveid silbikette. Sel ajal muutub „mamamamam“ lõpuks „ma-ma“ks. Alguses ei ole see sõna veel tähendusega. Kuid sinu rõõmsate reaktsioonide põhjal seostab beebi need helid kiiresti sinuga. Varsti hakkab ta teadlikult ütlema „Ma-Ma“, et sind kõnetada.


Üheksas kuu

Keele areng on nüüd täies hoos ja algab nn järgilalisemisfaas. Kuigi sinu väike beebi räägib alles väga vähe sõnu teadlikult, suudab ta juba sadadele asjadele nime anda, ja iga päevaga lisandub neid juurde. Nüüd on vaid aja küsimus, millal esimesed sõnad ja hiljem ka esimesed laused sinu beebist välja tulevad.

Oluline

Iga laps on ainulaadne ja ka keele omandamine ei pruugi alati kulgeda sama mustri järgi. On olemas nn „hilja rääkijad“. Need lapsed omandavad sõnu nagu käsn, kuid hakkavad rääkima hiljem kui teised. Siiski, mõne nädala või kuu jooksul on nad jõudnud oma eakaaslaste tasemele. Regulaarsete laste terviseuuringute käigus kontrollitakse ka sinu beebi keele arengut. Kui aga oled mures, et sinu väike beebi ei õpi korralikult rääkima, on soovitatav rahulikult pöörduda oma lastearsti poole.

Kuidas saad oma beebit kõne õppimisel toetada?

Lugemine, laulmine ja jutustamine – kõik need on sinu väikese beebi keele omandamise jaoks väga olulised. Oluline on, et kohandad need meetodid oma beebi vajaduste ja arengutaseme järgi. Selgita ja näita talle maailma, isegi kui tead, et sinu beebi ei saa veel kõigest aru. Kõrvalhelid, nagu televiisor või raadio, ülekoormavad lapsi enamasti. Seetõttu pead neid beebi juures minimeerima.

Mänguasjad, mis toetavad laste kõneõppimist

Raamatud on ideaalsed selleks, et toetada sinu väikese beebi keele omandamist – eeldusel, et ta on nendest huvitatud. Oluline on, et sa mitte ainult ei nimetaks piltidel olevaid asju, vaid ka selgitaksid täpselt, mis piltidel toimub. Suurepärane tugi on ka käpiknukud – sobib ka lemmikkaisukaru –, millega saad lugusid jutustada või laule laulda. Samuti köidavad lapsi ja toetavad kõneõppimist näpumängud.

Kokkuvõte

Paljudele vanematele on nende väikese lemmiku esimesed sõnad midagi väga erilist ja neid oodatakse suure põnevusega. Kui sinu beebi hakkab rääkima, saad teda paljuski toetada ja aidata. Kõige olulisem on aga see, et räägid oma väikese kullakesega alates esimesest hetkest palju, nimetad igapäevaseid asju ja kaasad teda igasse tegevusse. Ükskord hakkad märkama, kui palju sinu beebi juba mõistab. Umbes viiendal sünnipäeval on keele areng siis lõppenud. Uusi sõnu ja seoseid õpib sinu väike lemmik aga kogu elu jooksul. Õppimine ei lõpe kunagi.