The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
Brand Navigation
  1. Info klientidele
  2. Lidlist
  3. Karjäär
  4. Kinnisvara

Kas su laps on valmis beebiujumiseks? Kuidas leida õige aeg alustamiseks?

Beebiujumine tugevdab vanemate ja lapse vahelist sidet. See pakub väikestele lastele tavaliselt suurt rõõmu ning soodustab positiivselt nende motoorseid ja kognitiivseid oskusi. Tavaliselt pakuvad sertifitseeritud veepedagoogid beebiujumise kursuseid. Muidugi on oluline leida õige aeg, et nautida muretut ujumisrõõmu. Kui kaalud, millal võiks olla sobiv aeg beebi esimeseks ujumiseks, saad orientatsiooniks võtta mõned soovitused vanuse ja füüsilise arengu kohta.

Beebiujumine – olulisemad nõuanded ja soovitused

Mis on beebiujumine?

Beebide ujutamise või ka imikute ujutamisega peetakse silmas spetsiaalseid kursusi, kus lapsevanemad ja laps koos vees mängivad ja liiguvad. Alates 1960. aastatest on see veevõimlemise vorm muutunud üha populaarsemaks, sest see soodustab väikelaste motoorseid oskusi ja mõjub emale positiivselt sünnitusjärgsele taastumisele. Kui beebisid hoitakse kõhuli asendis, suudavad paljud neist teha isegi aerutamisele sarnaseid liigutusi. Kuid beebide ujutamine ei ole mõeldud imikutele ujumise õpetamiseks.

Kes pakub beebiujumist ja kui palju see maksab?

Tavaliselt leiad sobivad pakkumised igas suuremas ujulas. Beebiujumise kursusi pakuvad enamasti sertifitseeritud veepedagoogid, mille suur eelis on see, et õpid beebiujumise põhivõtteid professionaalse juhendamise all. Samuti võivad beebiujumist pakkuda ujumistreenerid ja ämmaemandad. Kursuste hind on tavaliselt 5 kuni 15 eurot tunni kohta või arvestatakse neid kuupiletitega. Mõnikord katab beebiujumise kulud ka tervisekindlustus.

Beebiujumisse registreerida või veel oodata?

Paljud beebid armastavad vett. Uurijad usuvad, et see meenutab neile aega emakas. Ja nagu me teame täiskasvanutena: vesi toimib rahustavalt ja kosutavalt. Siiski on ka põhjuseid, miks beebiujumine ei pruugi sobida. Näiteks võib su beebi olla tundlik kloori suhtes või võib külmetuda. Kuidas teha otsus küsimuses „Beebiujumine – jah või ei?“ lihtsamaks? Kaalu eeliseid ja puudusi oma isikliku tunnetuse järgi.

Beebiujumine – jah või ei?

Eelised:

  • Soodustab beebi motoorsete ja kognitiivsete oskuste arengut
  • Pakub beebile lõbu
  • Tugevdab ema ja beebi vahelist sidet
  • Tänu tingimustele, mis meenutavad kaaluta olekut, saab beebi mänguliselt uusi liikumisi proovida
  • Varane kogemus veega suurendab usaldust hilisemal ujumisõppimisel
  • Toetab ema sünnitusjärgset taastumist
  • Pakub vanematele ja lastele uusi sotsiaalseid kontakte


Puudused

  • Klooriga saastunud vesi võib põhjustada allergiaid
  • Beebid neelavad vett, võttes kaasa baktereid ja mikroobe, mis võivad põhjustada näiteks sooleinfektsioone, hingamisteede haigusi või keskkõrvapõletikke
  • Kriitikud väidavad, et paljudes kursustes tehakse beebidest passiivsed „esemed“, kes ei saa vees aktiivset eneseuurimist teha

Beebiujumine – millal me saame alustada?

Millal täpselt sina ja su väike kallis beebiujumisega alustada saate, sõltub mitmest tegurist. Nende hulka kuuluvad näiteks beebi füüsiline valmidus ja see, kas tal on suurenenud allergiarisk. Samuti mängib tähtsat rolli beebi iseloom – iga laps reageerib ümbritsevale veele erinevalt.

Soovitatav aeg: neljanda ja kuuenda elukuu vahel

Kas su beebi naudib vannitamist kodus? See on juba hea eeldus beebiujumiseks suures basseinis. Kuni neljanda kuuni peaksite aga avalikes basseinides ujumisest loobuma. Enamik vanemaid alustavad kursustega beebi neljanda ja kuuenda elukuu vahel. Siis suudab beebi oma kehatemperatuuri teatud määral juba ise reguleerida. Kuid see varieerub laste lõikes ning sõltub loomulikult ka sellest, kas su beebi sündis õigeaegselt või enneaegselt. Kahtluste korral küsi nõu oma lastearstilt või sünnitusjärgselt ämmaemandalt.

Aja jooksul harjutamine temperatuuride erinevusega

Harjuta oma beebit tasapisi enamikus basseinides olevate madalamate veetemperatuuridega, lastes koduses vannivees iga kord temperatuuril veidi langeda.

Füüsiline areng kui lisategur

Beebid, kes on vanuses neli kuni kuus kuud, muutuvad üha aktiivsemaks ja suudavad tavaliselt kõhuli olles hoida pead juba lühikest aega üleval. See on oluline eeltingimus, et saaksid beebiujumises rakendada asendeid, kus su beebi on kõhuli veepinnal. Enamikul juhtudel soovitavad kursusejuhendajad sul vaheldumisi kasutada selili- ja kõhuli asendeid, et beebi jaoks ei muutuks see liiga väsitavaks.

Millal tuleks pöörduda lastearsti poole?

Kloor võib mõnel juhul soodustada allergiate tekkimist. Kui su beebil on allergia või kui sul või su partneril on allergiad või isegi astma, on parim konsulteerida lastearstiga, alates mis ajast ta soovitab beebiujumist. Kuna beebiujumine võib soodustada nakkuste, eriti seedetrakti nakkuste tekkimist, soovitab alaline vaktsineerimiskomisjon (STIKO) vaktsineerida beebid hiljemalt 14 päeva enne beebiujumise alustamist rotaviiruse vastu.

Beebiujumise varustus – kontrollnimekiri

  • Õige suurusega ujumismähkmed
  • Kapuutsiga rätik
  • Näiteks veemänguasjad
  • Beebitoit / rinnapiim / pudel pärast ujumist
  • Ujumiskott
  • Õrn kehakreem kuivale nahale pärast ujumist
  • Kohandatud ujumisabi beebidele pärast treeneriga konsulteerimist