The browser is not supported
To display the website correctly, please use one of the following browsers.CautionPlease update your browser, if you proceed with this browser, your shopping experience might not be successful!
Brand Navigation
  1. Info klientidele
  2. Lidlist
  3. Karjäär
  4. Kinnisvara

Kõrgpeenra täitmine ja istutamine: kuidas seda teha


Kõrgpeenral on palju eeliseid: see pakub mugavat kõrgust töötamiseks, võib muuta rõdud ja terrassid tõelisteks taimeparadiisideks ning panna kehva pinnasega aia siiski õitsema. Selleks et kõrgpeenar pakuks pikalt rõõmu, tuleb silmas pidada mitmeid asju. Olulised näpunäited kihtide ehitamiseks, õigeks istutamiseks ning kõik, mis puudutab sobivate lillede, ürtide ja köögiviljasortide valikut, leiate siit.


Sisu


  1. Miks on kõrgpeenra õige täitmine ja istutamine nii oluline?
  2. Kuidas näeb välja kõrgpeenra ehitus?
  3. Millega ma saan oma kõrgpeenart istutada?
  4. Küsimused ja vastused

Miks on kõrgpeenra õige täitmine ja istutamine nii oluline?


Kõrgpeenrad on eriti populaarsed oma kõrge toitainekontsentratsiooni tõttu. Kõrgpeenraga saab lilli, ürte ja köögivilju kasvatada ka kohtades, kus looduslik pinnas ei võimalda edukat istutamist. Oluliste toitainete kättesaadavuse tagamiseks on kõrgpeenra täitmine otsustava tähtsusega. Alles õigete kihtide ja loomuliku kõdunemisprotsessi tulemusena saab kõrgpeenrast tõeline toitainete jõujaam.

Kuidas näeb välja kõrgpeenra ehitus?

Viljaka kõrgpeenra jaoks on vaja enamat kui lihtsalt mulda puidust kastis. Erinevad kihid tagavad toitained ja soojuse. Hästi ehitatud kõrgpeenar võib anda kuni viis aastat rikkalikku saaki ja imelisi õisi.

Kõrgpeenra kihid


Sõltuvalt kasvatamise soovist koosneb kõrgpeenar kolmest kuni viiest kihist. Ürtide ja lillede jaoks piisab kolmest kihist; köögiviljade jaoks on soovitatav viis kihti. Iga kiht täidab erinevat funktsiooni. Kihtide kõrgus sõltub kõrgpeenra üldkõrgusest. Siiski ei tohiks need olla liiga õhukesed, sest muidu ei jätku toitainete tihedust kauaks.

Viiekihilise kõrgpeenra ehitus


Jäme puiduhake


Õhutus, seisva vee vältimine

Kihi kõrgus: 25 kuni 30 cm

Peen puiduhake või murumätas


Barjäärifunktsioon, ülemiste kihtide läbivajumise vältimine

Kihi kõrgus: 15 kuni 20 cm

Jäme kompost või alternatiivid


Soojus, toitained kõdunemise kaudu

Kihi kõrgus: 20 cm

Kõdunenud kompost


Otsene toitainetega varustamine

Kihi kõrgus: 10 cm

Muld


Istutuskiht

Kihi kõrgus: ülejäänud kõrgus, vähemalt 20 cm


Eelkõige on komposti või alternatiivsete materjalide (nagu hobuse- või veisesõnnik) kihid kõrgpeenra edukuse seisukohalt otsustava tähtsusega. Mitte mingil juhul ei tohiks seda kihti asendada mulla või sarnasega. Kui soovitakse istutada vaid lilli, võib kõrgpeenra täita ka täielikult lillemullaga – komposti- ja barjäärikiht pole sel juhul vajalikud.


Juhend: kuidas kõrgpeenart täita?

Samm 2. Puidusüdamiku kihi panemine


Hiiretõrjevõrgu peale pange esimene kiht – nn puidusüdamiku kiht. See võib koosneda väikestest okstest, põõsalõikamisjäätmetest ja muudest puu- ja hekilõikamisjäätmetest. See kiht ei tohi olla tihe ega tugev, sest sellel lahtisel struktuuril on mitmeid eeliseid: see jätab ruumi kasulikele mullaorganismidele, tagab niiskuse ärajuhtimise ja võimaldab kõrgpeenra head õhutamist.

Samm 3. Vahekihi panemine


Teine kiht eraldab puidusüdamiku kihi algsest toitaineterikkast mullast. Selleks sobivad hakitud oksad, väikesteks tükkideks lõigatud hekilõikamisjäätmed või purustatud püsikute jäägid. Alternatiivina võite kasutada ka tagurpidi asetatud murumätast. See vahekiht tagab, et ülemised kihid ei vajuks alla.

Samm 4. Komposti panemine


Järgmisena pange kompost. Siin on oluline õige segu. Ideaalis on teil olemas nii kõdunenud kompost või sõnnik kui ka jäme, veidi „värskem“ kompost. Nii tagate, et pikema aja jooksul vabaneb mulda alati piisavalt toitaineid. Komposti või kompostitavat materjali saab kas ise aiajäätmetest kompostris valmistada või aianduspoest osta.

Samm 5. Mulla lisamine


Viimane kiht koosneb kvaliteetsest mullast. Mulla saate kas oma aiast võtta või aianduspoest hankida. Mullakiht ei tohiks olla liiga õhuke, sest siia te lõpuks istutate oma lilled, ürdid ja köögiviljad.

Mida ma saan oma kõrgpeenrasse istutada?

Tänu oma suurele toitainetihedusele sobib kõrgpeenar paljude erinevate taimeliikide kasvatamiseks. Kõrgpeenras võivad hästi kasvada nii lilled ja ürdid kui ka mitmesugused köögiviljad. Kas kasutada ettekasvatatud taimi või seemneid, on maitseasi: seemnetest on suurem valik, aga nendega on rohkem tööd. Ettekasvatatud taimed saab kiiresti istutada, aga need on kallimad. Lisaks õigete sortide valikule mängivad olulist rolli ka istutusaeg ja viljavaheldus.

Mida pean ma esimesel ja teisel aastal kõrgpeenra istutamisel silmas pidama?


Kuigi toitainete sisaldus kõrgpeenras on suurem kui tavalises maapinnal olevas peenras, on ka siin toitainete varud piiratud. Kõrgpeenrast maksimumi võtmiseks tuleks esimesel aastal istutada nn suure toitainevajadusega taimi. Need on taimed, mis vajavad eriti palju toitaineid. Teisel ja järgmistel aastatel võib valida keskmise ja väikese toitainevajadusega taimi, mis saavad hästi hakkama mulla väheneva toitainesisaldusega.

Kõrgpeenra istutamine lilledega

Kui soovitakse istutada kõrgpeenar ainult lilledega, võib teoreetiliselt kihtide ehitamisest loobuda ja kogu peenra lillemullaga täita. Siiski saavad ka lilled kasu toitaineterikkast kihilisest mullast.


Kõrgpeenra istutamine ürtidega

Ürdid ei ole toitainete suhtes kuigi nõudlikud. Seetõttu ei ole nende hulgas suure toitainevajadusega taimi. Nii võib keskmise ja väikese toitainevajadusega ürte algusest peale kõrgpeenrasse paigutada ja neid köögiviljadega segada.


Kõrgpeenra istutamine köögiviljadega

Kõrgpeenra köögiviljadega istutamisel tuleb eriti tähelepanu pöörata heale segakultuurile. Erinevatel taimedel on erinevad vajadused ja nad võivad seega üksteist hästi täiendada. Segakultuuride tabelites on loetletud, millised sordid eriti hästi sobivad. Üldiselt kehtib reegel: mida rohkem taimed on omavahel suguluses, seda vähem sobivad nad segakultuuri.


Kõrgpeenra kalender: mida millal istutada?

Eriti köögiviljade puhul on oluline õige istutusaeg, et lõpuks saada rikkalik saak.


  • Märts: redis, rukola, lehtsalat, spinat, aed-redis, petersell
  • Aprill: kevadsibul, sibul, laugud
  • Mai: ettekasvatatud noortaimed nagu suvikõrvits, paprika ja tšilli
  • Juuni/juuli: brokoli, nuikapsas, porgand
  • August: lehtsigur, endiivia
  • September/oktoober: seller, petersell, rukola
  • Detsember: endiivia, lehtpeet, spinat

Juhend: Kuidas ma kõrgpeenart istutan?


Kõrgpeenra istutamine on üsna lihtne, kui järgida mõnda põhireeglit. Kõige lihtsam on istutada lilli.

Samm 1. Hankige ülevaade

Hankige ülevaade teile kättesaadavatest lilledest ja tehke plaan – kas ainult oma peas või ka paberil. Mõelge läbi, kuhu millised lilled istutada soovite. Suured lilled nagu päevalilled istutage näiteks pigem peenra keskele, samal ajal kui väikesed lilled ja rippuvad taimed sobivad hästi äärele. Selleks et teie kõrgpeenar alati täies õies säraks, jälgige, et istutatud lilled õitseksid eri ajal.

Samm 2. Istutamine


Kui te olete läbi mõelnud, milline lill kus kasvama peaks, võite istutamisega alustada. Kui kasutate seemneid, siis kobestage mulda väikese reha abil, puistake seemned laiali ja suruge need kergelt mulda. Muld peab seejärel alati niiske olema. Täpsed külvijuhised leiate alati vastavatelt pakenditelt. Kui soovite kasutada ostetud või ise ettekasvatatud taimi, tehke käe või istutuslabidaga mulda väikesed augud, asetage taim sinna sisse ja täitke auk ettevaatlikult uuesti mullaga.

Küsimused ja vastused

Kõrgpeenar võib asuda nii päikeselisel kui ka varjulisel kohal. Valgustingimused mõjutavad istutamist: kes istutab päevalilli varjulisse keskkonda, sellel ei ole oma kõrgpeenrast palju rõõmu. Aluspinna valik seevastu ei mängi rolli. Seega sobivad kõrgpeenrad ideaalselt ka niiskete kohtade või raskete savimuldade edukaks istutamiseks.

Kõrgpeenra talvekindlaks muutmiseks tuleb esmalt koristada kõik taimed, mis ei ole külmakindlad. Seejärel kobestatakse mullakiht väikese aiahargiga ja kaetakse heinaga. Lõpuks kaetakse peenar katusepapi või tumeda kilega. Kes ei soovi talvel aiatööst loobuda, saab kõrgpeenra kiletunneli abil omamoodi kasvuhooneks muuta. Siin saab külmal aastaajal kasvatada talvekindlaid kultuure nagu porrulauk, talispinat või pastinaak.

Puhtalt lillepeenra jaoks piisab tavalisest lillemullast. Kui aga soovitakse kasvatada ja koristada köögivilju, võib mulda olla veidi rohkem. Seda võita võtta ka oma aiast. Kes seda kasutada ei saa või ei soovi, sellel on aianduspoes suur valik erinevaid mullasorte. Klassikaline aiamuld, mis on orgaanilise väetisega rikastatud, sobib sama hästi kui spetsiaalne kõrgpeenramuld, mida mõned tarnijad oma sortimendis pakuvad.