SUP algajale: Kuidas alustada turvaliselt ja lõbusalt
Kas oled mõelnud, et tahaksid proovida stand up paddlingut ehk SUPi, aga ei tea, kust alustada? Hea uudis – SUP sobib suurepäraselt algajatele! See on mõnus segu seiklusest, trennist ja lõõgastusest. Selles juhendis annan sulle – SUP-huvilisele algajale – kõik olulised nõuanded, et saaksid turvaliselt ja enesekindlalt vee peale minna.
Mis on stand up paddling?
SUP tähendab seismist suurel, laial laual, mille abil liigud edasi aeruga. See on lihtsam kui surfamine ja palju stabiilsem. Algselt Hawaiilt pärit ala on nüüdseks kogu maailmas populaarne, sest see treenib kogu keha – eriti tasakaalu, jõudu ja vastupidavust – ning pakub samal ajal täielikku rahu ja looduse nautimist.
Mis teeb SUPi nii populaarseks?
Võrreldes teiste veespordialadega on SUP-i suhteliselt lihtne õppida, mistõttu on SUP väga populaarne ka algajate seas. Ja isegi kui sa laualt maha kukud, ei ole hüppamine vette sooja temperatuuri korral nii hull. SUPi puhul on eriline vabaduse tunne, mida vees kogeda saad. Vaevalt, et leidub ühtegi teist veespordiala, kus saab nii palju nautida vee avarust, isegi ilma suurema eelneva kogemuseta.
Millised on stand up paddlingu mõjud?
Stand up paddling ei ole mitte ainult väga hea kogu keha treening, vaid ka väga hea vahend sinu vaimse tervise jaoks. Nii saad kasu nii füüsiliselt kui ka vaimselt:

SUP treening kogu kehale: tasakaalu hoidmiseks kiikuval laual on aktiivsed paljud keha väikesed lihasrühmad, eriti kõhul, seljas ja jalgades.
SUP tugevdab käsi ja selga: SUPi puhul on aerud lahutamatu osa, mida pead kasutama, et edasi liikuda. Aerude liigutamine treenib kogu sinu käe- ja seljalihaseid.
SUP parandab sinu vastupidavust: liigud edasi sujuvalt ja läbid kiirelt suuri vahemaid, ilma liigeseid koormamata.
SUP tagab parema tasakaalu ja koordinatsiooni: SUP-laual kombineeritavad mitmekülgsed liigutused treenivad sinu koordinatsiooni ja tasakaalu.
SUP aitab vähendada stressi: kerged liigutused vee peal, värske õhk ja looduse rahustav keskkond aitavad vähendada stressihormoone. Õrn kiikumine laual annab sinu närvisüsteemile turvatunde - ja võimaldab lülituda lõõgastumisrežiimile.
SUP edendab tähelepanelikkust ja keskendumist: SUPi puhul ei ole sul muud valikut, kui olla siin ja praegu. Et vältida kukkumist, pead keskenduma oma tasakaalule ja rütmilistele aerutamise liigutustele. See on peaaegu nagu meditatsioon liikumises ja soodustab tähelepanelikkust.
Kuidas alustada? Tehnika, juhised ja näpunäited
Enne vette minekut on oluline õppida õiget tehnikat. Siin on põhilised sammud, kuidas alustada:
- Seisa püsti: Seisa kõigepealt laual, alustades põlvili. Kui tunned lauda ja tasakaalu, võid end aeglaselt jalgadele tõugata. Veendu, et sinu jalad on paralleelselt lauaga, puusa laiuselt üksteisest.
- Õige kehahoiak: hoida ülakeha püsti, põlved kergelt kõverdatud ja vaata ettepoole, mitte alla. Tasakaalu säilitamiseks peaksid vaatama kaugusesse. Väldi liigset kallutamist - lõdvestunud, kuid stabiilne kehahoiak aitab sul lauda paremini kontrollida.
- Paddeldamine: Paddeldamine peaks toimuma ühtlase liikumisega. Veenduge, et pöörad oma ülakeha ja ei sõua ainult kätega - nii kasutad kogu oma keha jõudu. Vaheta regulaarselt külge, et sõuaksid sirgjooneliselt.
Vihje SUP-eksperdilt Manuelilt: "See on normaalne, et esimesel korral veidi kõigud. Võta aega, et saada laua tunnetus. Oluline on, et jääksid rahulikuks ja ei satuks paanikasse. Ka kukkumine on osa sellest. Siis tuleb lihtsalt tagasi lauale tõusta ja jätkata."
Õige SUP varustus: mida peaksite SUP-laua puhul silmas pidama
Enne vette minekut on oluline valida õige varustus. Õige varustus koosneb erinevatest komponentidest - laud ise, aerud ja ka rihm, ohutusliin.
SUP-laud:
Algaja jaoks on soovitatav valida stabiilne ja lai laud. Mida laiem on laud, seda lihtsam on tasakaalu hoida. Umbes 10-11 meetri pikkused lauad on algajatele ideaalsed, sest need pakuvad head tasakaalu stabiilsuse ja manööverdamisvõime vahel. Täispuhutav SUP on suurepärane valik - see on kerge, vastupidav ja seda on lihtne transportida.
Aer:
Aer peaks olema kerge ja stabiilne, et saaksid seda hõlpsasti juhtida. Veendu, et aer oleks reguleeritava pikkusega, et saaksid seda kohandada oma pikkusele. Parim mugavus sõudmisel on 15-20 cm pikem kui sinu enda pikkus.
Rihm:
Rihm on oluline ettevaatusabinõu. See ühendab sind kukkumise korral laua külge. See tähendab, et saad alati kiiresti lauani jõuda. Veendu, et rihm oleks sinu laua jaoks õige pikkusega ja sobiks mugavalt.
Õige koht oma esimeseks SUP-ekskursiooniks
Esimene SUP-retk peaks toimuma rahulikul veekogul. Ideaalsed on järved, tiigid või rahulikud jõed, kus ei ole tugevat hoovust. Väldi tugevate lainetega piirkondi.
SUP-eksperdi Manueli nõuanne: "Vali koht, kus ei ole palju liiklust teiste paatide või jetidega. Vaikne järv on alustamiseks ideaalne."

Kokkuvõte: Sinu esimene samm SUPi maailma
SUP on suurepärane võimalus ühendada loodus, sport ja lõõgastumine. Õigete nõuannete ja vähese harjutamise abil saad peagi nautida aerutamist ning kogeda oma keha ja vaimu uuel viisil. Alusta aeglaselt, ole enda suhtes kannatlik ja nauti iga hetke vee peal. Ja kes teab - võib-olla oled peagi sama entusiastlik kui Manu ja avastad oma armastuse SUP-i vastu!
Korduma kippuvad küsimused SUPi algajatele:
Tavaliselt kulub vaid 20-30 minutit, et õppida põhitehnikat ja turvaliselt laual seista. Regulaarse harjutamisega saavutad kiire edu.
Ei, sa ei vaja mingit eelnevat kogemust. SUP sobib peaaegu kõigile, olenemata sinu füüsilisest vormist. Ja meie sõbralike näpunäidetega saad sa kiiresti asja käppa ja hakkad nautima!
See on täiesti normaalne! Jää rahulikuks, uju tagasi lauani ja proovi lihtsalt uuesti. Harjutus teeb meistriks.

SUPi eksperdi Manuel profiil
Nimi: Manuel Fuchs
Vanus: 43-aastat
Amet: treeningu- ja terviseekspert, õuesõpetaja, SUP-instruktor, õppejõud
Sportlik kvalifikatsioon:
- Fitness-ökonomist, fitness-spetsialist, tervise- ja rehabilitatsioonitreener
- Valuteraapia vastavalt L&B, psühhosotsiaalse tervishoiu spetsialist IHK järgi
- SUP-instruktor, personaaltreener ja paljud teised litsentsid
- Kvalifikatsioon §20 selgroo/kardiovaskulaarne koolitus, §44 rehabilitatsioonitreener (ortopeedia, onkoloogia, diabeet).
See teebki Manueli eriliseks: Manuel on mitmekülgne, kirglik ja tal on üle 20 aasta kogemusi treeningu ja fitnessi maailmas. Ta motiveerib inimesi entusiasmi, kannatlikkuse ja asjatundlikkusega - olgu siis SUP-laual, jõusaalis või väliseiklusel.